Najczęstsze pytania naszych klientów
Jakie pytania najczęściej zadają nam nasi klienci?
Duża część klientów nie do końca wie, czego może spodziewać się we współpracy z projektantem wnętrz. Prezentujemy najczęściej zadawane pytania przez klientów naszego biura projektowego. Pytania, z jakimi często spotykamy się w naszej pracy projektanta wnętrz.
Czym zajmuje się projektant wnętrz w waszym biurze projektowym INP Wnętrza?
Architekt wnętrz projektuje i organizuje przestrzenie wewnętrzne, mając na uwadze zarówno estetykę, jak i funkcjonalność. Do jego zakresu prac należą:
– inwentaryzacja projektowanych pomieszczeń,
– opracowanie układu funkcjonalnego, propozycje układu ścian i ustawienia mebli,
– określenie budżetu inwestycji oraz harmonogram poszczególnych prac,
– dobranie odpowiednich materiałów wykończeniowych (m.in. podłogi,
drzwi wewnętrzne, lampy sufitowe, płytki ścienne i podłogowe) na podstawie próbek materiałowych, za pomocą zdjęć ze sklepów, stron internetowych lub wcześniej ustalonych wizyt indywidualnych – wizualizacje 3D
– wykonanie rysunków technicznych zawierających m.in. lokalizację gniazd i pkt. świetlnych instalacji elektrycznej oraz lokalizację strategicznych urządzeń związanych z wod./kan., widoki ścian z układem płytek, rzuty z układem podłogi i sufitów podwieszanych.
– dobór kolorystyki ścian
– wykonanie rysunków niezbędnych dla wykonawcy do właściwej realizacji założeń projektowych, które zostały zaakceptowane na etapie koncepcyjnym,
– nadzór autorski nad realizacją projektu.
Jakie są korzyści współpracy z architektem wnętrz?
Architekt wnętrz wnosi do projektu profesjonalną wiedzę i doświadczenie, co pozwala uniknąć kosztownych błędów i oszczędzić czas. Dzięki opracowanemu projektowi wnętrz uzyskujemy spójne, harmonijne i funkcjonalne wnętrza, które odpowiadają na potrzeby użytkowników.
Jak wygląda współpraca z architektem wnętrz?
Proces współpracy zazwyczaj rozpoczyna się od konsultacji, podczas której omawiane są oczekiwania i potrzeby klienta. Następnie architekt przygotowuje koncepcję projektową, która jest stopniowo dopracowywana i finalizowana. Kolejne etapy to przygotowanie szczegółowych planów i rysunków, wybór materiałów oraz nadzór nad realizacją projektu.
Jak długo trwa proces projektowania wnętrz?
Czas potrzebny na stworzenie projektu wnętrza zależy od jego skomplikowania i zakresu prac oraz ilości projektowanych pomieszczeń. Proces ten jest ścisłą współpracą pomiędzy architektem a klientem, a jego czas realizacji w dużej mierze zależy od szybkości podejmowanych przez klienta decyzji dotyczących proponowanych rozwiązań. W przypadku standardowych mieszkań 50-60 m2, czas ten wynosi zazwyczaj 4-6tygodni.
Czy mogę samodzielnie wprowadzać zmiany w projekcie?
Współpraca z architektem wnętrz powinna być partnerska, co oznacza, że klient może zgłaszać swoje sugestie i uwagi na każdym etapie projektu. Projekt końcowy to tak naprawdę wypadkowa proponowanych przez nas rozwiązań i zmian czy uwag zgłaszanych przez klientów. Ważne jest jednak, aby wszelkie zmiany były konsultowane z architektem, aby zapewnić spójność i funkcjonalność projektu.
Czy architekt wnętrz zajmuje się również nadzorem nad realizacją projektu?
Tak, nasz firma oferuje kompleksową obsługę, która obejmuje również nadzór nad realizacją projektu. Czyli tworzymy dla Ciebie projekt twojego wymarzonego wnętrza, a następnie nasi sprawdzeni podwykonawcy pod naszym nadzorem realizują go. Dzięki temu klient może być pewien, że wszystkie prace zostaną wykonane zgodnie z planem i na najwyższym poziomie. O przebiegu prac wykończeniowych klient jest informowany na bieżąco, a wszystkie kluczowe decyzje podejmowane są wspólnie. Jednocześnie, staramy się ograniczać zaangażowanie klienta na etapie prac wykończeniowych do niezbędnego minimum.
Czy architekt wnętrz może pomóc w doborze mebli i dodatków?
Tak, częścią pracy architekta wnętrz jest również dobór materiałów, zarówno tych kluczowych jak drzwi i podłogi, płytki, meble (stoły, krzesła, sofy, łóżka, oświetlenie) jak i tych dekoracyjnych – jako ważnych elementów tworzących spójna i estetyczną przestrzeń.