Projektowanie wnętrz, wykończenie mieszkań i domów pod klucz. Biuro projektowe Kraków. Indywidualne podejście do każdego zlecenia.

604 424 495
biuro@inp-wnetrza.pl

Blog

HomeUncategorizedArchitekt wnętrz, biuro projektowe jak wybrać dobrze?
projekt łazienki kraków

Architekt wnętrz, biuro projektowe jak wybrać dobrze?

Architekt wnętrz jest specjalistą, który ma odpowiednie kwalifikacje, zajmuje się projektowaniem wnętrz, doskonale zna rynek branżowy i trendy. Jak jednak rozpoznać, który projektant jest dobry i z oferty którego architekta, czy firmy skorzystać?

Architekt wnętrz – jak poznać profesjonalistę?

Obecnie jest na rynku wielu specjalistów, którzy oferują usługi w zakresie projektowania wnętrz, po różnego typu kursach i programach przygotowawczych. Taka oferta również jest cenna i znajduje wielu odbiorców. Jeśli świadomie decydujesz się na usługę studenta, bądź osoby przyuczonej do zawodu, np. po kursie, to w konsekwencji nie możesz oczekiwać, że zakres i jakość projektu będzie taki sam, jak wykonany przez biuro projektowe czy architekta wnętrz, po branżowych studiach, z bogatym portfolio i wieloletnim doświadczeniem w branży.
Decyzja o współpracy powinna być świadoma, jasna i fair play dla obu stron

Portfolio z realizacjami projektów wnętrz

Strona internetowa jest wizytówką biura projektowego i architekta wnętrz. Jej zawartość, treść, wizualizacje i zdjęcia, często są początkiem współpracy. Pamiętajcie jednak, że wizualizacje to obrazki.
Piękne, ale często nie zrealizowane projekty. Warto zwrócić uwagę, czy w portfolio przeważają wizualizacje, czy zdjęcia. Te ostatnie są realnym i namacalnym dowodem na to, że projekty są realizowane, a nie są fikcją stworzoną na potrzeby portfolio.
Ważne jest również, to czy projektant sam „dogląda” projektów na budowie, gdyż praktyczna wiedza z budowy, podczas pracy projektowej jest bardzo ważna i pomaga uniknąć wielu kłopotów i niepotrzebnych kosztów.

Warunki współpracy z architektem wnętrz – na co zwrócić uwagę?

Ustalenia pisemne w formie umowy, warunków i zakresu współpracy z każdym biurem projektowym czy architektem – to dobry początek. Nie bójmy się pytać, mówić i określać jasno to co ważne. Niedopowiedzenia zawsze prowadzą do kłopotów.
Warto zwrócić uwagę, na to ile koncepcji wnętrza dostaniemy w ramach ceny, czy projekt wystroju wnętrz zawierają rysunki wykonawcze, potrzebne  wykonawcom do realizacji projektu, czy są uwzględnione rysunki mebli na wymiar? Ile ujęć wizualizacji obejmuje projekt? Czy w ramach ceny dostaniemy zestawienia materiałów użytych w projekcie, ceny, ilość i sklepy, gdzie możemy dane rzeczy zakupić?
Czy aby projekt wnętrza nie zamyka się wyłącznie na wizualizacjach, czyli obrazkach, z których często na budowie niewiele wynika. Czy architekt wykonuje nadzory nad realizacją na budowie, czy ma własne ekipy remontowe lub z takimi współpracuje.

Wspólny język, ustalony z góry budżet

Projekt nie może być rozpoczęty, od rzetelnego i szczegółowego wywiadu. Dla dobrego architekta ważne jest wszystko począwszy od ulubionej kolorystyki, poprzez styl życia, skończywszy na budżecie jaki możecie przeznaczyć na realizacje projektu. Każdy element wnętrza powinien być dobierany w oparciu o przyjęte koszty, tak aby możliwa była realizacja przedstawionych wizualizacji od razu na etapie wykończenia/remontu a nie trwała latami.
Usługa dobrego projektanta wnętrz nie oznacza, że wykona on projekt wnętrza, który w żaden sposób nie będzie Wam odpowiadał i zostaniecie pozbawieni własnych pomysłów, wręcz przeciwnie – dobry architekt pomoże właściwie zinterpretować oczekiwania i rozwinąć je tak, by osiągnąć efekt wnętrza funkcjonalnego i pięknego, które harmonizuje z waszym stylem życia.

Jeśli architekt oferuje usługę kompleksową (w systemie: zaprojektuj i zrealizuj), to podobnie jak Wam będzie mu zależało, aby od razu wykończyć mieszkanie w jak największym zakresie, a nie tylko wykonać projekt i latami czekać na jego realizację.

Co cechuje dobrego architekta wnętrz?

Dobry architekt powinien znać się na budowlance, czyli bywać na budowie,
powinien być kreatywny, czyli trochę z głową w chmurach, aby opracować wyjątkowy koncept.
Musi pamiętać o Waszych potrzebach, funkcjonalności i estetyce wykończenia, oraz musi mocno stąpać po ziemi, aby pamiętać o budżecie, jaki macie przeznaczony na Wasze wnętrze.
Takie zestawienie gwarantuje sukces.

Gdzie szukać dobrego architekta wnętrz?

Nie ma nic lepszego niż rekomendacja rodziny, przyjaciół czy znajomych, którzy są zadowoleni ze współpracy ze specjalistą, czyli tzw. „poczta pantoflowa”. Przy takim układzie możesz na własne oczy obejrzeć realizację projektu mieszkania, czy domu, a to znacznie więcej niż zdjęcia, czy wizualizacje. Poznać wrażenia z samej współpracy z architektem.
Poza poleceniem znajomych oczywiście pozostaje Internet. Najlepiej jest ograniczyć wyszukiwanie do okręgu w którym będzie realizowany projekt np. Kraków. Ułatwi to podczas współpracy dialog, zakupy produktowe i umożliwi architektowi nadzór nad realizacją. Warto szukać od razu kompleksowej usługi urządzania wnętrza, czyli w systemie zaprojektuj i zrealizuj.
Usługa projektanta, który ma własne ekipy w tym stolarza, którzy po zakończeniu projektu wnętrza, od razu wykańczają dom, czy mieszkanie, jest bardzo korzystna i wygodna. Pozwala to zminimalizować czas i koszty całej inwestycji. Usługa urządzana wnętrz w systemie zaprojektuj i zrealizuj jest z powodzeniem realizowana przez nasze biuro projektowe INP Wnętrza