Projektowanie wnętrz, wykończenie mieszkań i domów pod klucz. Biuro projektowe Kraków. Indywidualne podejście do każdego zlecenia.

604 424 495
biuro@inp-wnetrza.pl

Blog

HomeUncategorizedProjekt pokoju dla osoby starszej – na co zwracać uwagę
projekt pokoju dla seniora

Projekt pokoju dla osoby starszej – na co zwracać uwagę

Zapraszamy do jednej z naszych ostatnich realizacji, czyli projektu i jego realizacji niezależnego pokoju dla osoby starszej w mieszkaniu.

Urządzenie funkcjonalnego pokoju dla osoby starszej to wyzwanie

Zdarza się, że starsi rodzice lub dziadkowie zamieszkują z Wami w jednym mieszkaniu czy domu. Bardzo ważne jest, aby zorganizowana dla nich przestrzeń, dawała im maksymalny komfort mieszkania i poczucie przytulności. Ważne jest to dlatego, że osoby starsze często większą część dnia spędzają w swoim pokoju i właśnie dlatego projektując mieszkanie lub pokój dla osoby starszej, kierujemy się empatią i jednocześnie dbamy, aby odpowiednio pogodzić, bezpieczeństwo i wygodę z estetyką oraz przytulnością.

Jakie elementy powinien posiadać pokój dla seniora?

Projektując pokój dla osoby starszej, powinniśmy zwrócić uwagę na obecność poniższych rzeczy:
– wygodna rama łóżka i materac
– w zasięgu ręki półka z szafką na rzeczy osobiste, leki, książki, gazety
– dobre strefowe oświetlenie w tym górna lampa, lampka przy łóżku i mobilna lampa podłogowa
– komfortowy fotel z zagłówkiem i podłokietnikami, do odpoczynku i czytania
– stolik z krzesłami do robótek ręcznych i przyjmowania gości
– obszerna szafa z wieszakami na garderobę, półkami i szufladami na bieliznę
– miejsce na telewizor, ważne, aby jego lokalizacja umożliwiała, wygodne oglądanie
– w oknach blackoutowe/zaciemniające zasłony i firany aby uniknąć zbyt dużego nasłonecznienia. Musimy pamiętać, aby jednak pozwolić słońcu na dostęp do pomieszczenia w ciągu dnia
– brak progów
– faktury, kolory, dekory – powinny mieć funkcję terapeutyczną, zapewniać poczucie bezpieczeństwa i angażować zmysły.

Zaangażuj seniora w planowanie wnętrza pokoju

Ważne jest również, aby senior aktywnie uczestniczył w procesie projektowania pokoju, czy mieszkania, gdyż wyłącznie na bazie jego wytycznych, przyzwyczajeń i wymogów, możemy stworzyć wnętrze, które całkowicie zaspakaja jego potrzeby, zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Tak więc często pytaj, pokazuj aby mieć pewność, że całość prac podąża w dobrą stronę.
Meble powinny być łatwo dostępne i wygodne.
Często nie mamy do dyspozycji wielkich przestrzeni, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie przemyślanego projektu wnętrza z projektem mebli na wymiar. Daje to nie tylko możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni np. szafy do sufitu, ale również pozwala dobrać płyty meblowe i okładziny w ulubionym dekorze seniora, oraz uchwyty i gałki meblowe takie, które będą wygodne w codziennym użytkowaniu.